Przejdź do treści
baner1
Przejdź do stopki

LOP

Treść

5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska
 
Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska uczniowie klas 4-6 wykonali prace plastyczne na temat: Jak dbam o środowisko i przyrodę?
Skorzystajmy z tych twórczych podpowiedzi, a będzie się nam lepiej żyło w czystym środowisku.
 

 

"Trzymaj formę"
W ramach programu "Trzymaj  formę" uczniowie klasy 6 wykonywali plakaty dotyczące zawartości chemicznych dodatków z grupy "E" w różnych produktach spożywczych oraz zachęcali do wybierania zdrowych przekąsek, owoców i warzyw.
Lucyna Pruchnik

 

Prace plastyczne wykonane przez uczniow naszej szkoły i przedszkola na konkurs "Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym"

 

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi

 

 
14 listopada - Dzień Czystego Powietrza
 
14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony kilkanaście lat temu przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej.
Jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenia powietrza nie są problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic. Zanieczyszczenia wytworzone w jednym miejscu mogą przemieszczać się na bardzo dalekie odległości, niejednokrotnie pokonując granice miast, państw a nawet kontynentów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała spalanie węgla za jeden z głównych czynników prowadzących do zmian klimatycznych, dlatego warto zastanowić się nad korzystaniem z tzw. zielonej energii, czyli energii elektrycznej, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr, biomasa lub słońce.
Z okazji obchodów Dnia Czystego Powietrza uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie plastycznym "Dbam o czystość powietrza, dlatego moja kondycja jest lepsza". W kategorii klas 4-6 I miejsce zajęła Maja Dworak a wyróżnienie Izabela Słonka .
Serdecznie gratulujemy!

Hodowla fasoli w klasie 5



Rośliny są nieodłącznym elementem ekosystemów naturalnych i sztucznych.
Uczniowie klasy 5 mieli możliwość przekonania się ile czasu i trudu potrzeba, by wyhodować z nasionek pędy fasoli. Przez ponad trzy tygodnie systematycznie podlewali i pielęgnowali swoje rośliny.
Oto efekty ich ciężkiej pracy.


Światowy Dzień Ochrony Środowiska 2023

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. To święto ma na celu uświadomić główne problemy ekologiczne naszych czasów oraz zachęcić do poszukiwania na nie rozwiązań.
Tegorocznym hasłem obchodów jest Go Wild for Life (Bądź dziki - dla życia).
Tematyka tej edycji święta koncentruje się na ochronie różnorodności biologicznej, przede wszystkim dzikiej przyrody i zagrożonych gatunków zwierząt, padających coraz częściej łupem kłusowników.


17 lutego - Światowy Dzień Kota
Koty są piękne i majestatyczne - jednak koty to nie tylko ich wygląd.
Chwile spędzone z kotem na jego głaskaniu czy zabawie z nim i słuchaniu jego mruczenia pozwalają się zrelaksować. Dochodzi wówczas do obniżenia poziomu stresu w organizmie, wydzielają się też hormony szczęścia.
Koty działają pozytywnie nie tylko na zdrowie psychiczne człowieka, ale doskonale działają też na zdrowie fizyczne. Istnieje badanie, zgodnie z którym właściciele kotów w przeciągu dziesięciu lat mają aż o 30% niższą szansę na wystąpienie udaru lub zawału serca.
Koty mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na dzieci. Posiadanie kota może nauczyć dzieci umiejętności społecznych i pomóc im radzić sobie w traumatycznych sytuacjach.
Wszystkim kotom i ich właścicielom życzymy wszystkiego najlepszego!


9 STYCZNIA - Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Po zakończeniu I wojny światowej wybitni przyrodnicy i krajoznawcy zainicjowali powstanie Państwowej Rady Ochrony Przyrody, na której czele stanął prof. Władysław Szafer. Wprowadził on w życie plan, którym było powołanie organizacji na wzór Szwajcarskiej Ligi Ochrony Przyrody. W 1926 roku Szafer przedstawił konkretny projekt organizacji polskiej Ligi oraz teksty odezwy i deklaracji. Postanowił zrzeszyć Towarzystwa Przyrodnicze rozsiane po całym kraju.
Na pierwszym zjeździe 9 stycznia 1928 roku wybrano zarząd Ligi, prezesem został Józef Mroziewicz. Dwa miesiące później zatwierdzono statut Ligi, co dało prawną podstawę do rozpoczęcia działalności.

Głównym zadaniem Ligi Ochrony Przyrody jest dbanie o polską florę i faunę. W tym celu organizacja prowadzi działalność edukacyjną w celu kształtowania stosunku społeczeństwa do środowiska przyrodniczego, popularyzuje wiedzę o przyrodzie i ochronie przyrody, inicjuje działania na rzecz środowiska przyrodniczego oraz zachęca do podejmowania i wykonywania społecznie prac na rzecz środowiska przyrodniczego. Ważną rolę Liga odgrywa w kwestii czuwania nad przestrzeganiem prawa ochrony przyrody oraz interweniowania w przypadkach jego naruszenia. Stowarzyszenie wspiera również naukowców czy organizuje obozy i zajęcia edukacyjne dla młodych ekologów, konferencje itp. Zakres działalności LOP jest bardzo duży, a co najważniejsze jest otwartą organizacją - w jej pracach mogą uczestniczyć wszyscy, którym leży na sercu dobro polskiej przyrody.


Wystawa prac pt. Pan i Pani - dymorfizm płciowy w świecie polskiej przyrody

DYMORFIZM to występowanie w obrębie jednego gatunku zwierząt lub roślin dwóch różnych form, odmiennych pod względem wyglądu, budowy i fizjologii.
Na I piętrze naszej szkoły można podziwiać prace plastyczne uczniów klas V-VIII dotyczące dymorfizmu w świecie przyrody polskiej.
Gratulujemy talentu plastycznego!


Sukces w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży Szkolnej p.h. Mój las

Gratulacje dla uczennicy Mai Dworak za zajęcie III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie dla Młodzieży Szkolnej pod hasłem "Mój las" oraz dla Pani Lucyny Pruchnik za wkład i trud włożony w przygotowanie uczennicy.

Konkurs organizowany był przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligę Ochrony Przyrody. Rozdanie nagród odbyło się w Warszawie w dniu 13 czerwca 2022 roku.
Gratulacje!


31 maja - Dzień bociana białego

Bocian to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych ptaków w polskiej kulturze, to także symbol polskiej wsi i nieodłączny element wiosennego krajobrazu.
Oto kilka ciekawostek z życia bociana białego:

  •  Pierwsze powracające do Polski osobniki z ciepłych krajów mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale ich wczesnowiosenny przylot przypada najczęściej na przełom marca i kwietnia.
  •  Głównym pożywieniem bocianów białych są owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki oraz ptaki.
  •   - Bociany porozumiewają się za pomocą charakterystycznego klekotania. Samce w ten sposób zawiadamiają samice o zajęciu gniazda. Natomiast ich wspólne klekotanie jest częścią godowego rytuału, który ma także funkcję odstraszania innych osobników.
  • Bociany przystępują do pierwszych lęgów zazwyczaj w wieku 4-5 la i składają najczęściej od 3 do 5 jaj.
  • Bociany białe gniazdują niemal wyłącznie w obrębie osiedli ludzkich, na obiektach górujących nad najbliższą okolicą (budynki, drzewa, kominy i słupy elektryczne).

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2022

Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod konkretnym hasłem przewodnim.

W tym roku hasło to "Inwestujmy w naszą planetę"

Ma ono podkreślać konieczność zmian w różnych obszarach ekologii oraz wspólną odpowiedzialność przedsiębiorstw, polityków i obywateli za ekosystem.

My również możemy włączyć się w działania na rzecz naszej planety!

Jak to zrobić?

Oto kilka wskazówek:

  • Nie wyrzucaj od razu zepsutych sprzętów – postaraj się je naprawić!
  • Nie korzystaj z samochodu, jeśli nie jest to konieczne!
  • Segreguj odpady!
  • Nie stosuj woreczków foliowych na zakupach – rozkładają się one ponad 400 lat!
  • Staraj się wybierać opakowania szklane lub metalowe - jedynie 10% plastiku podlega recyklingowi!
  • Nie marnuj jedzenia!
  • Kupuj ekologiczne produkty!
  • Staraj się oszczędzać prąd i wodę!


Światowy Dzień Recyklingu
SEGREGUJMY ODPADY! DBAJMY O ŚRODOWISKO!

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Obejmuje on odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych towarów. Materiały, które nadają się do ponownego wykorzystania, oznaczone są specjalnym symbolem.
Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być śmieciem - stają się wartościowym surowcem.
 


Etap Regionalny XXXV edycji konkursu Mój las
W styczniu 2022 roku nastąpiło podsumowanie etapu regionalnego konkursu Mój las organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody.
Uczniowie naszej szkoły wykonali piękne prace o różnej tematyce: Na leśnej polanie, Kropla, strumień, jezioro - leśny mokry świat,  Jakie korzyści czerpiemy z lasu.
Mamy zaszczyt poinformować, że nasza uczennica Maja Dworak zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za każdą przygotowaną pracę i wysiłek włożony w jej wykonanie!
Lucyna Pruchnik


100 lat Franklinie!

W tym roku nasz szkolny żółw obchodzi 18 - te urodziny. Żółw został zakupiony w 2003 roku. Należy do gatunku żółwi czerwonolicych (czerwonouchych), na jego policzkach znajdują się charakterystyczne, czerwone plamy. Naturalnym środowiskiem życia tego gada są wody stojące Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej. Imię dla żółwia wybrała młodzież uczęszczająca wówczas do gimnazjum. Od tamtego czasu kolejni uczniowie zajmują się zmianą wody w jego akwaterrarium i chętnie go karmią. Franklin wiele razy odwiedzał oddziały przedszkolne i uczniów w klasach 1-3. Podczas tych spotkań dzieci mogły dowiedzieć się wielu interesujących wiadomości dotyczących wyglądu i życia żółwia.

Z okazji "18- tki" Samorząd Szkolny zakupił prezent w postaci gotowej karmy i suszonych krewetek. Serdecznie dziękuję!

Pozdrawiam również uczniów, którzy przez te wszystkie lata zabierali żółwia na wakacyjny odpoczynek.

Lucyna Pruchnik


Sprzątanie świata - Polska to wspólna lekcja poszanowania środowiska, której w tym roku przyświeca hasło Myślę, więc nie śmiecę. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Akcja propaguje ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę śmieci i recykling.
W dniu 4 października 2021 roku do akcji przyłączyły się klasy siódme i klasa ósma pod opieką wychowawców. Uczniowie posprzątali tereny wokół szkoły. W ten sposób młodzież chciała zachęcić innych do utrzymywania porządku w najbliższym otoczeniu oraz do podjęcia działań, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów.  
W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.

72104