Wydarzenia
Niebieski Dzień
20 listopada, na pamiątkę uchwalenia 35 lat temu Konwencji o prawach dziecka,
obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasza szkoła dokłada
wszelkich starań aby były one respektowane. W związku z tym, jak co roku zostały
przeprowadzone pogadanki o prawach dziecka oraz urządziliśmy Niebieski Dzień.
W ten sposób uczniowie i pracownicy naszej szkoły przyłączyli się do setek tysięcy
mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody
Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
Wycieczka do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie
Magia, zapach choinki i radość to słowa, które kojarzą nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy ll a i ll b – miało już możliwość poczuć odrobinę świątecznej atmosfery, zwiedzając 15 listopada Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Dzieci mogły zobaczyć tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek oraz setki niesamowitych eksponatów w galeriach.
Pod opieką przewodnika uczniowie oglądali stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok (styl amerykański, wiktoriański, francuski, norweski, staropolski). Obejrzeli również cały proces wyrobu ozdób choinkowych, w czasie którego pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki.
W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości.
Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu.
Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał dwie bombki: jedną własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów oraz drugą – z własnym imieniem. Ozdobią one świąteczne choinki dzieci.
W odwiedzinach u Seniorów
W dniu 14 listopada br. Uczniowie Zespołu Szkół w Przewrotnem wraz z opiekunami i rodzicami odwiedzili Dom Kombatanta w Rzeszowie. Ta wizyta była inna niż dotychczasowe, była naprawdę wyjątkowa ponieważ towarzyszyły nam Panie z Rady Rodziców- pomysłodawczynie Akcji „Herbatka dla Seniora”. Uczniowie mieli okazję złożyć życzenia z okazji przypadającego Ogólnopolskiego Dnia Seniora oraz przekazać zebraną herbatkę, kawę i słodycze. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wnieść trochę radości do życia Seniorów. Nasza placówka już od kilku lat współpracuje z tym ośrodkiem. Każdorazowe wizyty są dla nas okazją do przeżycia niezapomnianych chwil oraz kształtowania wśród uczniów wrażliwości na sprawy drugiego człowieka i gotowość pomagania potrzebującym. Każdy z podopiecznych niesie ze sobą swoją niepowtarzalną historię, przez co nabieramy dystansu do naszej rzeczywistości, gdyż mamy świadomość, że nasze życie wcale nie jest takie skomplikowane i trudne, w porównaniu z życiem niektórych podopiecznych tej placówki. Uczniowie mieli także okazję bliżej poznać miejsce, w którym przebywają Seniorzy. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze za co dziękujemy Seniorom i personelowi Domu Opieki. Nasza współpraca nadal będzie się rozwijać czego dowodem jest zaplanowane kolejne spotkanie.
Wspomnienie:
Fragmenty koncertu ku czci Powstańców
Jak co roku poczet sztandarowy z ZS Przewrotne wziął udział w gminnych obchodać Święta Niepodległości.
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości jest okazją do manifestowania patriotycznych postaw oraz przywiązania do Ojczyzny, polskiej historii i tradycji. Po raz kolejny w naszej Szkole uczniowie i nauczyciele w piątek o 11.11 odśpiewali wspólnie hymn.
W tym roku uczciliśmy Święto Niepodległości uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów z klas szóstych i siódmej.
Wyjazd do kina na film „Dziki robot”
Wygraliśmy! 7 listopada uczniowie klasy IV a wybrali się do kina Helios w Rzeszowie na film „Dziki robot”. Bilety ufundowała Rada Rodziców Zespołu Szkół w Przewrotnem. Uczniowie z zapartym tchem, a bawet pewną dozą wzruszenia obejrzeli historię robota Rozzum, w skrócie "Roz", który rozbija się na niezamieszkanej wyspie i musi się przystosować do surowego otoczenia. Stopniowo uczy się, jak przetrwać, buduje relacje ze zwierzętami, a nawet zostaje przybranym rodzicem osieroconego pisklęcia. Oprócz filmu były też inne ciekawe atrakcje. Do szkoły wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
Więcej informacji w zakładce - Aktualności.
Spotkanie z wężami
Do naszej Szkoły zawitali niezwykli goście wraz ze swoim opiekunem - panem Krzysztofem.
21 października 2024r. został rozegrany mecz piłki siatkowej pomiędzy reprezentacją nauczycieli, których w zmaganiach sportowych wsparła Dyrekcja, a reprezentacją uczniów.
Walka była zacięta! Doping donośny!
Mecz ostatecznie zakończył się remisem. Wszyscy dobrze się bawili.
Gratulujemy obu drużynom!!!
29 października 2024 r. uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Celem spotkania było przybliżenie oferty edukacyjnej okolicznych szkół ponadpodstawowych. Fachowcy omówi zalety kształcenia w liceum, technikum lub w szkole branżowej. Przybliżyli uczniom rodzaje zawodów m.in. kucharza, fryzjera oraz zawodów przyszłości np. nostalgisty, czy zadziczacza. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji, po której mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na wiele pytań dotyczących planowania ścieżki zawodowej.
Wycieczka do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce
29 października 2024 r. uczniowie klas 3a, 3b oraz 4a Zespołu Szkół w Przewrotnem wzięli udział w wycieczce do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce. Była to świetna okazja do zgłębienia tajników nauki w innowacyjny i interaktywny sposób. Wizyta rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia, podczas którego przedstawiono misję i cele Centrum. Następnie uczniowie zwiedzili ekspozycje zlokalizowane na trzech kondygnacjach budynku. Odwiedzili wystawy pt. ,,Lotnictwo”, „Żyję” oraz ,,Przyroda”. Obejrzeli edukacyjny film o układzie słonecznym, odpoczywali w pokojach relaksu, słuchając odgłosów przyrody oraz podziwiali piękne widoki z tarasu. Mogli również doświadczać, eksperymentować, testować różne urządzenia i jednocześnie rozwijać naukowe zainteresowania. Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce to bez wątpienia miejsce, gdzie granice wyobraźni i ciekawości stają się punktem wyjścia do naukowych odkryć.
Sukces naszego ucznia w V Mistrzostwach Ninja Kids Academy Poland
27 października b.r. uczeń naszej szkoły, Kacper Klocek z klasy IVa, zdobył tytuł Mistrza Rocznika 2014 biorąc udział w V Mistrzostwach Ninja Kids Academy Poland w Rzeszowie. Gratulujemy!
„Szkoła pamięta”
W ramach akcji „Szkoła pamięta” 28 października 2024 roku uczniowie klasy IV a z ZS w Przewrotnem udali się pod Pomnik Ku Czci Pomordowanych przez Niemców mieszkańców Przewrotnego oraz na miejscowy cmentarz, gdzie zapalili znicze. Odczytując napis znajdujący się na pomniku: „Pamięci 111 mieszkańców wsi Przewrotne, zamordowanych przez okupanta niemieckiego w trzykrotnej pacyfikacji miejscowości w latach 1942-1943 oraz wywiezionych na roboty przymusowe do Rzeszy Niemieckiej. Pamięć o nich żyć będzie wiecznie” wysłuchali krótkiej historii o życiu mieszkańców wsi podczas II wojny światowej.
Warsztaty tworzenia stroików
Dzień Edukacji Narodowej
Dyrektor Szkoły Dorota Walczewska przywitała wszystkich gości, uczniów i nauczycieli podkreślając, że Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty upamiętniające powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 r. Utworzenie Komisji stało się podstawą reform w kierunku nowoczesnej edukacji. Na pamiątkę tamtych wydarzeń, od 1982 jest to święto wszystkich pracowników szkoły. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pani Dyrektor podziękowała wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Obsługi i Administracji naszej Szkoły za poświęcenie
i wysiłek włożony w przekazywanie wiedzy, uczenie wrażliwości, kształtowanie serc, umysłów młodego pokolenia, zaś Uczniom życzyła samych sukcesów.
"Koncert Pamiętamy"
W dniu 19 października br odbędzie się Koncert Pamiętamy. W hołdzie Powstańcom przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy.
Miejsko Gminny Dom Kultury im. Franciszka Kotuli zaprasza do udziału
w XII Wojewódzkim
Regulamin:
Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
Miejsko Gminny Dom Kultury im. Franciszka Kotuli zaprasza do udziału w Konkursie plastycznym "Na szkle malowane 2024"
Regulamin:
„Dzień chłopaka – ognisko integracyjne klasy IV a”
26 września z okazji Dnia Chłopaka i w ramach realizacji Programu adaptacyjnego dla uczniów klasy IV a Szkoły Podstawowej w Przewrotnem odbyło się ognisko integracyjne dla uczniów tej klasy. Wybraliśmy się Studzieńca. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawach i rozgrywkach sportowych na świeżym powietrzu. Wszyscy uczestnicy spędzili miło czas i jak to przy ognisku…- nie zabrakło oczywiście pysznych kiełbasek i innych smakołyków. Dla chłopców zaśpiewaliśmy „Sto lat…”. W dobrych humorach, zadowoleni, lekko zmęczeni wróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie ogniska.
Ogłoszenie
Spotkanie z rodzicami uczniów Publicznego Przedszkola w Przewrotnem odbędzie się 27 sierpnia 2024 roku o godzinie 16.00.
Zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci Publicznego Przedszkola w Przewrotnem odbędą się w dni 27 sierpnia od 12 do 14.
BILET+ - UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Do dnia 02-09-2024 r. do sekretariatu szkoły należy składać wnioski o wydanie bilet+
Wniosek do pobrania:
Do wniosku należy dołączyć kserokopię ważnej legitymacji szkolnej oraz stare bilety, potrzebne do wydania nowych. Jeśli uczeń nie posiada biletu z zeszłego roku składa sam wniosek.
Życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień, oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
"Bezpieczne wakacje" - spotkanie z policjantem
Do dobrych praktyk w naszej Szkole należą coroczne spotkania z funkcjonariuszami Policji Państwowej z Głogowa Małopolskiego. Także w tym roku funkcjonariusze przeprowadzili dla uczniów pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas wakakcyjnego wypoczynku.
Dzień Patrona 2024
Jak co roku w naszej szkole 13 czerwca odbyła się uroczysta akademia ku czci naszego patrona – Jana Kochanowskiego. W tym roku szósta klasa pod przewodnictwem pani Renaty Pomykały przedstawiła własną interpretację utworów renesansowego poety. XXI – wieczna wersja fraszek i psalmów bardzo spodobała się publiczności. Wszystkich porwała szczególnie rapowa wersja psalmu dziękczynnego. Pani dyrektor Dorota Walczewska nagrodziła ucznia klasy 7 – Michała Dziubka za szczególne osiągnięcia i godne reprezentowanie szkoły na Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Gdy Słowa Dojrzewają
Z dumą donosimy, że uczennica klasy VII - Weronika Stachyra zajęła pierwsze miejsce w XIII edycji Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej: Gdy słowa dojrzewają. Do konkursu zgłoszono 58 prac (36 w kategorii proza i 22 w kategorii poezja). Wręczenie nagród odbyło się 4 czerwca w Zespole Szkół w Jeżowem podczas uroczystej gali. Serdecznie gratulujemy i życzymy Weronice kolejnych sukcesów!
Sukces ucznia Zespołu Szkół w Przewrotnem
Hubert Węglowski- uczeń Szkoły Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Przewrotnem zdobył II miejsce w konkursie plastycznym „ 20 lat Polski w Unii Europejskiej” w III grupie wiekowej, organizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Opiekunem była pani mgr Katarzyna Dziedzic.
Dzień Dziecka w Zespole Szkół w Przewrotnem.
W dniu 4 czerwca br. dla uczniów naszej szkoły zorganizowano Dzień Dziecka. Jest to święto wszystkich dzieci obchodzony od ponad 50 lat. Zamiast tradycyjnych lekcji uczniowie uczestniczyli w zajęciach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Był to dzień inny niż wszystkie, dzień zabawy i beztroski, podczas którego odbyły się zabawy, animacje, konkursy sportowe, gry, quizy, pokazy sprzętu strażackiego oraz projekcja filmów. Uczniowie, którzy brali udział w konkursach wiedzowych i sportowych otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Yanko oraz karty upominkowe, których sponsorem był Saria Polska, oddział Sinova w Przewrotnem. Słodki poczęstunek w postaci lodów ufundowała Rada Rodziców.
W przedszkolu imprezę rozpoczęliśmy programem muzycznym i zabawą pod okiem animatora. W trakcie jej trwania przedszkolaki mogły liczyć na atrakcyjne malowanie twarzy, wodne tatuaże czy splatanie kolorowych warkoczyków. Każdy przedszkolak otrzymał upominek- bańki mydlane. Starsi uczniowie brali udział w konkurencjach sportowo wiedzowych. Dużym powodzeniem cieszyły się konkurencje matematyczne, plastyczne i w języku angielskim. Dzieci wykazały się znajomością wiedzą. Wielką frajdą była dla uczniów gra terenowa.
Choć pogoda spłatała nam figla, to ten dzień można zaliczyć do udanych. W przerwach między konkurencjami uczniowie mogli wziąć udział z w zajęciach prowadzonych przez druhów z OSP w Pogwizdowie Starym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem. Wszystkie zabawy i konkurencje cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno starszych jak i młodszych dzieciaków. Tego dnia wszyscy byli wygrani i otrzymali prezent oraz słodki poczęstunek w postaci lodów.
Składam podziękowanie wszystkim, a szczególnie sponsorom, nauczycielom, rodzicom, na czele z przewodniczącym Rady Rodziców za to, ze włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia.
Dorota Walczewska
Zdjęcia z obchodów Dnia Dziecka w ZS Przewrotne
Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, Małgorzata Błażej -
pracownik rzeszowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i
Nasiennictwa przeprowadziła w dniu 29 maja br. zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków
i uczniów klas I-II z Zespołu Szkół w Przewrotnem. Podczas spotkania dzieci miały okazję
obejrzeć okazy różnych gatunków roślin rolniczych, chwastów i ziół oraz części roślin
porażone przez choroby lub z żerującymi szkodnikami. Maluchy poznały również tajniki
pracy inspektora ochrony roślin.
W trakcie zajęć wyjaśniono, dlaczego rośliny są ważne oraz co jest im potrzebne do
prawidłowego wzrostu. Poruszono również zagadnienia dotyczące tego, co może zagrażać
zdrowiu roślin oraz jak można wspólnie dbać o ich dobro.
Maluchy aktywnie brały udział w zajęciach, z zainteresowaniem słuchały i oglądały
prezentowane materiały.
Gminny Konkurs recytatorski
Niektórzy lubią poezję…
20 maja 2024 roku w Zespole Szkół w Przewrotnem odbyła się siedemnasta edycja Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Niektórzy lubią poezję”, organizowanego pod patronatem Burmistrza Głogowa Małopolskiego oraz Pani Dyrektor ZS w Przewrotnem.
Tym razem młodzi recytatorzy prezentowali utwory, których myśl przewodnią stanowił cytat
z piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory „Rodzina, ach, rodzina”.
W konkursowych zmaganiach wzięło udział 20 uczniów z klas IV – VI szkoły podstawowej, którzy wyłonieni zostali podczas etapów szkolnych i zgłoszeni przez swoich opiekunów
do etapu finałowego. Ich występy oceniali: pan Walenty Kotula (przewodniczący Jury),
pani Zdzisława Mierzwa-Woźny oraz pan Piotr Grygiel. Jury konkursu nagrodziło
i wyróżniło następujących recytatorów:
I miejsce – Emilia Rusin z SP w Rudnej Małej
II miejsce – Nikola Buczek z ZS w Przewrotnem
III miejsce – Jan Pliś z SP w Rudnej Małej
Nagroda Dyrektora ZS w Przewrotnem – Alicja Mikos z ZS w Wysokiej Głogowskiej
Wyróżnienia:
Maria Gaweł z ZS w Wysokiej Głogowskiej
Gabriela Baryła z SP nr 2 w Głogowie Małopolskim
Laura Lo Monaco z SP w Głogowie Małopolskim
Zofia Płoszaj z ZS w Budach Głogowskich
Piotr Ufnal z ZS w Wysokiej Głogowskiej
Nagrodę Publiczności otrzymała Lena Kłeczek z ZS w Budach Głogowskich
Jak zauważył przewodniczący Jury, pan Walenty Kotula, poziom konkursowych recytacji był bardzo wysoki, co nie ułatwiło pracy jurorom, ale dla nas – organizatorów - jest powodem do dumy i satysfakcji. Tym bardziej więc gratulujemy wszystkim laureatom
oraz uczestnikom i życzymy im dalszych sukcesów.
W tym roku konkurs był wyjątkowy także ze względu na fakt, że odwiedził nas pan Mirosław Osetek, Zastępca Burmistrza Głogowa Małopolskiego, który wręczył nagrody laureatom, a wszystkich młodych miłośników literatury i recytacji utwierdził w przekonaniu, że dbałość o piękno mowy ojczystej pozytywnie wyróżnia ich z grona rówieśników. Serdecznie zatem dziękujemy za poświęcony młodym artystom czas.
Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego Głogowskiej Fundacji Rozwoju Społecznego, która ufundowała nagrody dla laureatów. Bardzo za to dziękujemy!
Na zakończenie chcielibyśmy dodać, że wielką radość sprawiają nam występy młodych adeptów sztuki recytatorskiej. Jesteśmy także bardzo wdzięczni wszystkim nauczycielom
i opiekunom, którzy przygotowują uczniów do konkursowych zmagań i dbają o to, by bezpiecznie i na czas dotarli do Przewrotnego. Zawsze z przyjemnością Was gościmy!
Organizatorzy Konkursu
Renata Pomykała, Renta Weber, Paweł Wrona
Michał Dziubek finalistą krajowym OTWP
Uczeń 7 klasy SP w Przewrotnem Michał Dziubek zwyciężył w tegorocznych eliminacjach wojewódzkich 46. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, które odbyły się 17 maja 2024 r. na Uczelni Państwowej im. Jana Grotka w Sanoku. Gratulacje dla Michała i jego opiekunów. Trzymamy mocno kciuki za dalsze sukcesy.
MECZ MATEMATYCZNY
W dniu 29.04.2024r. w naszej szkole odbyła się kolejna już edycja meczu matematycznego, czyli rozgrywek matematycznych uczniów klas 7 i 8 naszej szkoły z uczniami Szkoły Podstawowej w Widełce. Konkurencja polegała na rozwiązywaniu zestawów zadań, według zasad meczu piłkarskiego(rozgrzewka, I połowa, II połowa) w dwóch częściach – jeden mecz rozgrywany w szkole w Widełce oraz mecz rewanżowy rozgrywany w szkole w Przewrotnem. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Widełce.
Witaj Majowa Jutrzenko!
30 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spotkanie zostało przygotowane przez uczniów klasy czwartej oraz siódmej, którzy pracowali pod opieką pań: Joanny Chrzanowskiej, Lucyny Pruchnik i Renaty Weber. Zaprezentowano wiersze i piosenki patriotyczne oraz krótką historię powstawania pierwszej konstytucji w Europie. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie!
Spektakl pt. „Syzyf”
W dniu 29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. „Syzyf”, przygotowane przez uczennice z koła teatralnego. Młodzi widzowie mieli okazję poznać dzieje mitycznego króla Koryntu, który został ukarany przez bogów za chciwość, plotkarstwo i przebiegłość. Tym razem złamaliśmy konwencję starożytnego teatru greckiego i wszystkie role w spektaklu (także te męskie) odegrały dziewczynki z klas VI
i VII. A kto wcielił sięw mieszkańców Olimpu i bohaterów mitu o Syzyfie? Zobaczcie sami. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Renata Pomykała
Wycieczka do Lublina - wygrana w konkursie Fundacji PGE
Namalowała ona własną interpretację obrazu Józefa Chełmońskiego pt. Kozak na koniu. Oprócz nagrody indywidualnej, klasa do której uczęszcza laureatka otrzymała jednodniową wycieczkę do Muzeum Narodowego w Lublinie oraz lekcję muzealną "Poznajemy muzeum". Wycieczka odbyła się 16 kwietnia 2024 roku.
Dzięki wychowawczyni klasy uzupełnieniem wycieczki do Muzeum Narodowego w Lublinie była także rekreacja w parku linowym Zoom Natury w Janowie Lubelskim oraz zwiedzanie Starego Miasta w Lublinie i Muzeum Martyrologii na Majdanku.
Weronice gratulujemy, a Fundacji PGE za ufundowanie przejazdu i zwiedzania muzeum serdecznie dziękujemy!
Program Serce i Pomoc bardzo przyczynia się do integracji klasy oraz kolekcjonowania przemiłych wspomnień ze wspólnych wyjazdów. A kolejny już w maju!
Drugiego kwietnia 2024 roku w Kościele Parafialnym w Przewrotnem odbyła się wieczornica upamiętniają rocznicę śmierci Jana Pawła II. Wydarzenie miało na celu kultywowanie pamięci Wielkiego Polaka. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i księdza Michała Domasika wykonali pieśni oraz przytoczyli najważniejsze wydarzenia z życia Papieża.
Podziękowanie za środki ze świątecznego kiermaszu przekazane Podkarpackiemu Hospicjum dla Dzieci
Z okazji nadchodzących Świąt Weilkiej Nocy składamy Państwu najserdeczniejjsze życzenia:
dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, odpoczynku w gronie rodzinnym, mnóstwo wiosennego słońca
oraz samych sukcesów w pracy i w życiu osobistym.
Składają Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy
Zespołu Szkół w Przewrotnem
Szkolny konkurs „Najładniejszy stroik wielkanocny” rozstrzygnięty.
Dnia 21 marca 2024 roku – Pierwszego Dnia Wiosny, w naszej szkole odbyło rozstrzygnięcie i rozdanie nagród w konkursie „Najładniejszy stroik wielkanocny”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Przewrotnem, a przedmiotem konkursu - wykonanie stroika wielkanocnego lub ozdoby wielkanocnej w formie przestrzennej. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, stworzenie okazji do działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonywania stroików wielkanocnych, a także pobudzanie aktywności twórczej uczniów i stworzenie im możliwości prezentacji własnych dokonań. Dzieci i młodzież biorący udział w konkursie wykazali się dużą wyobraźnią, kreatywnością oraz zdolnościami rękodzielniczymi i plastycznymi. Jury nie miało łatwego zadania. Na konkurs wpłynęło ponad 40 prac. Zostały one przekazane sponsorom oraz osobom i instytucjom współpracującym z ZS w Przewrotnem, a także wzięły udział w kiermaszu szkolnym, z którego dochód przeznaczony został na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i nagrodę.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do brania udziału w kolejnych edycjach. Bardzo dziękujemy również rodzicom za włączenie się w akcję.
Wielkanocny kiermasz - Pomoc dla bliźnich
W dniach 20-22 marca br. w ZS w Przewrotnem zorganizowano kiermasz, którego celem było rozbudzenie empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, a zgromadzone ze sprzedaży środki przeznaczono na potrzeby dziecięcego hospicjum. Podczas szkolnego kiermaszu można było nabyć stroiki, które zostały wykonane przez naszych uczniów. Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom za udział i zakup stroików. Dzięki Państwa zaangażowaniu i szczodrości udało się zebrać kwotę 635 zł, która zostanie w całości przelana na konto Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci.
Pierwszy dzień wiosny w Szkole w Przewrotnem.
Tradycyjnie, jak co roku w pierwszy dzień wiosny w naszej Szkole odbyły się huczne obchody powitania najweselszej pory roku. Konkursy, gry i zabawy, odwiedziny strażaków z OSP - atrakcji nie zabrakło!
Odbył się bardzo pouczający i wciągający pokaż udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas 1-3 oraz przedszkolaków. Druhowie z OSP w Przewrotnem uczyli dzieci jak prawidłowo udzielać pomocy. Każdy mógł poćwiczyć pod fachowym okiem Małgorzaty Chuchro i Adama Organisciska.
Konkurs na najpiękniejsze przebranie za postać z baśni:
KONCERT PIEŚNI WIELKOPOSTNYCH
W dniu 18 marca 2024 r. w Kościele Parafialnym w Przewrotnem odbył się Koncert pieśni wielkopostnych. Usłyszeliśmy przepiękne pieśni w wykonaniu wychowanków przedszkola, uczniów i scholi parafialnej.
Okres wielkiego postu to czas refleksji nad sensem życia i przemijania. To czas nadziei. Koncert pieśni wielkopostnych stworzył niepowtarzalną atmosferę, wprowadził w czas oczekiwania, będąc jednocześnie wydarzeniem artystycznym.
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom za zaangażowanie i opiekę, nauczycielom oraz chórowi pod przewodnictwem pani Aliny Marszał – Haracz.
Nad oprawą muzyczną czuwała pani Małgorzata Borys
Dorota Walczewska
Ogólnopolski Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W dniu 19 marca br Uczniowie Zespołu Szkół w Przewrotnem wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. Młodzież Zapobiega Pożarom. Od wielu lat turniej cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki ciężkiej pracy opiekunów- Strażaków, pasji i zaangażowaniu, uczniowie zajmują wysokie pozycje i przechodzą do następnego etapu.W kategorii wiekowej klas I-IV - II miejsce wywalczyła Hanna Pełka, zaś w kategorii klas V-VIII- I miejsce zajął Michał Dziubek, a III Justyna Cynar.
Laureaci otrzymali statuetki oraz karty podarunkowe, a każdy uczestnik pamiątkowy dyplom. Nagrody wręczył burmistrz Głogowa Małopolskiego - Paweł Baj oraz Prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku OSP RP Stanisław Zięba. Uczestnikom pogratulował również Komendant Miejsko Gminnego Związku OSP RP w Głogowie Młp. - Adam Ozimek, który podkreślił wysoki poziom wiedzy uczestników.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w dalszym etapie.
Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
4 marca 2024 roku uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w prelekcji i warsztatach prowadzonych przez przedstawicielki Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Zajęcia dotyczyły wyboru szkoły ponadpodstawowej i zawodów przyszłości.
Przedstawienie "Złota rybka" w wykonaniu uczniów klasy szóstej:
Zasady zdrowego odżywiania - prelekcja dla klasy 4
Uczniowie klasy czwartej wzięli udział w prelekcji dotyczącej zasad zdrowego odżywiania. Podczas spotkania z dietetykiem poznali zasady komponowania zdrowych posiłków oraz dowiedzieli się jakie są negatywne skutki jedzenia słodyczy i picia słodkich napojów.
Dyrektor, Rada Rodziców i Uczniowie Zespołu Szkół w Przewrotnem
składają serdeczne podziękowanie Panu Tomaszowi Golonce-dyrektorowi zakładu SarVal w Przewrotnem za bezinteresowną pomoc finansową i życzliwości. Dzięki wsparciu mogliśmy doposażyć salę w nowe krzesełka i ławki dla uczniów naszej szkoły.
Z wyrazami wdzięczności Dorota Walczewska- Dyrektor Szkoły i Jack Zuber- przewodniczący Rady Rodziców.
Dnia 19 stycznia 2024 roku uczniowie klasy IV uczestniczyli w kolejnych zajęciach innowacyjnych pt. Spotkanie z eksperymentem. Dzieci obserwowały proces fotosyntezy u moczarki kanadyjskiej oraz badały palność wodoru.
Dzień Babci i Dziadka w Publicznym Przedszkolu w Przewrotnem.
24 stycznia br. odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość. Na wstępie Pani Dyrektor Dorota Walczewska przywitała wszystkich gości. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci
z przedszkola przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na który złożyły się bardzo wzruszające wiersze i piosenki, a także pokazy taneczne oraz przepiękne „Jasełka” w wykonaniu najstarszych przedszkolaków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa. Z ust dzieci wybrzmiało gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków upominkami. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Spotkanie dało możliwość wspólnego kolędowania wnucząt z dziadkami.
Przedstawienie z udziałem przedszkolaków
"Koncert Kolęd i Pastorałek” w Przewrotnem
W dniu 7 stycznia br odbył się koncert kolęd i pastorałek ph. „Hej kolęda, kolęda…” przygotowany przez panią Alinę Marszał –Haracz i dyrektora oraz nauczycieli ZS w Przewrotnem: Dorotę Walczewską, Bernadetę Chruściel
i Joannę Chrzanowską. Podczas występu mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki
w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Przewrotnem oraz chóru parafialnego
i Kapeli „Przewrotnicy”. Przepiękne wykonanie kolęd przeniosło nas w dawne czasy. Zebrani widzowie mogli usłyszeć śpiew kolęd i pastorałek, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Przewrotnem. W drugiej części koncertu wystąpił Chór Parafialny oraz Kapela „Przewrotniacy”. Repertuar koncertu obfitował w utwory radosne, w przecudnym wykonaniu najmłodszych, ale nie zabrakło także kompozycji skłaniających do refleksji i wzruszeń. Dziękujemy za tak liczną obecność! Organizatorzy Dorota Walczewska i Alina Marszał-Haracz.
Mała książka Wielki Człowiek
Z wizytą w Yanko
W dniu 07 grudnia uczniowie klasy ósmej w ramach wycieczki zawodoznawczej odwiedzili firmę „Yanko”. Firma ta produkuje opakowania giętkie z folii i papieru. W trakcie krótkiego wykładu prezes firmy Pan Roland Szydło zapoznał uczniów z historia zakładu a pracownicy opowiedzieli o projektowaniu i produkcji opakowań. W dalszej części wycieczki młodzi ludzie zwiedzili hale produkcyjne. Mieli możliwość zapoznania się z pracą na stanowiskach całej linii produkcyjnej począwszy od projektu poprzez matryce , mieszalnię farb, drukarnię skończywszy na maszynach wykonujących produkt finalny czyli torebki, woreczki i papier opakowaniowy.
Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły maszyny i urządzenia , które w sposób bardzo precyzyjny pod okiem pracowników przygotowują gotowe i ekologiczne opakowania różnych produktów.
Serdecznie dziękujemy Prezesowi firmy „Yanko” za umożliwienie zapoznania się z pracą jego zakładu.
W przedświąteczny czwartek uczniowie klas VI odwiedzili swoich kolegów z przedszkola i szkoły podstawowej z tradycyjną kolędą, taką z gwiazdą, diabłem, Herodem i śmiercią. Było głośno i radośnie, jak na kolędzie być powinno. Całej naszej szkolnej społeczności z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkiego najlepszego. Żebyście byli zdrowi, weseli jako w niebie anieli! Wesołych świąt!
Coraz bliżej święta...
W środę uczniowie naszej szkoły uczęszczający na świetlicę szkolną ubrali choinkę - symbol zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Mikołajki 2023
Rada Rodziców przekazała każdemu uczniowi mały prezent życząc dobrej zabawy w dniu 06.12.2023r.
Dnia 20 listopada 2023 roku uczniów klas I-VIII Zespołu Szkół w Przewrotnem odwiedziła Grupa animatorów z Lublina „Zaelektryzowani”, która przybliżyła wszystkim zebranym wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Napięcie powierzchniowe, zabawy z helem i ciekłym azotem, nietypowe spalanie metanu, lornetki zmieniające percepcję - to atrakcje, jakich doświadczyli uczniowie naszej szkoły. Dzieci na własnych strunach głosowych sprawdziły działanie helu. Bardzo interesującymi eksperymentami były: „paląca się dłoń” i spektakularny wybuch gazu w pojemniku z kolorowymi piłkami. Przedstawiona prezentacja bardzo podobała się wszystkim uczestnikom.
Dziękujemy Grupie „Zaelektryzowani” za ciekawy pokaz eksperymentów!
W dniu 23.11.2023 r. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala wręczania Podkarpackiego Certyfikatu Edukacyjnego oraz Certyfikatu Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych przyznawanych przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie placówek oświatowych oraz nauczycieli którzy systematyczne podnoszą swoje kompetencje edukacyjne oraz wdrażają innowacje edukacyjne. Podkarpacki Certyfikat Edukacyjny to wyróżnienie – znak jakości przyznawany dla dyrektorów szkół za systematyczne doskonalenie obejmujące szkolenia związane z priorytetami Ministra Edukacji i Nauki, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Dyrektora Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Certyfikaty Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych przyznawane są dla nauczycieli wprowadzających innowacyjne metody dydaktyczne w swojej pracy. W tym roku certyfikaty otrzymało około 200 nauczycieli, dyrektorów szkół i samorządowców z całego regionu.
Z Gminy Głogów Młp. certyfikaty edukacyjne otrzymały: p. Justyna Golema – Dyrektor ZS w Budach Głogowskich oraz p. Dorota Walczewska Dyrektor ZS w Przewrotnem. Certyfikaty zostały przyznane również nauczycielkom z ZS w Wysokiej Głogowskiej, które zgłosiły swoje innowacje pedagogiczne w konkursie organizowanym przez PZPW w Rzeszowie.
Specjalne certyfikaty zostały przyznane dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, którzy ponadprzeciętnie wspierają rozwój edukacyjny swoich szkół. Gmina Głogów Młp. znalazła się wśród nielicznego grona wyróżnionych samorządów. Z rąk p. Krystyny Wróblewskiej – dyrektor PZPW w Rzeszowie Podkarpacki Certyfikat Edukacyjny odebrał p. Paweł Baj – Burmistrz Głogowa Młp.
Publikujemy na prośbę Rady Rodziców:
„Szanowni Państwo
Składka na Radę Rodziców w roku szkolnym 2023/24 wynosi 20 złotych.
Wpłaty można dokonywać w sekretariacie Szkoły lub przelewem na konto Rady Rodziców w BS Głogów Młp. nr:
60915900002001000997300001
Tytułem: składka na Radę Rodziców, nazwisko ucznia i klasę.
Za okazaną pomoc dziękujemy
Rada Rodziców”
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej, który odbył się w dniu 22.11.2023r. w Szkole Muzycznej I stopnia w Głogowie Małopolskim.
Święto Niepodległości
Jak co roku w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
„Niektórzy lubią poezję…” - 2023
Powiatowy Konkurs Recytatorski
Niektórzy lubią poezję…
26 października 2023 roku w Zespole szkół w Przewrotnem odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem Niektórzy lubią poezję, organizowanego pod patronatem Burmistrza Głogowa Małopolskiego, pana Pawła Baja, oraz Dyrektor ZS w Przewrotnem, pani Doroty Walczewskiej. Tym razem – z racji obchodów setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej - młodzi recytatorzy prezentowali utwory tej właśnie poetki.
W konkursowych zmaganiach wzięli udział uczniowie z klas VII – VIII szkoły podstawowej z terenu powiatu rzeszowskiego, którzy wyłonieni zostali podczas etapów szkolnych i zgłoszeni przez swoich opiekunów do etapu finałowego. Ich występy oceniali: pani Zdzisława Mierzwa-Woźny (wieloletnia polonistka, pasjonatka literatury i poezji), pan Walenty Kotula (wieloletni polonista, przewodniczący Jury), pan Kamil Dobrowolski (aktor Teatru „Maska” w Rzeszowie, doświadczony instruktor teatralny).
Jury konkursu przyznało uczestnikom następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Alina Shykman z SP w Głogowie Małopolskim
II miejsce – Małgorzata Gancarz z SP w Głogowie Małopolskim
III miejsce – Lena Kołodziej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stobiernej
Nagroda Dyrektora Szkoły – Nikola Kaczor z ZS w Przewrotnem
Wyróżnienia:
Maja Siłka z SP w Głogowie Małopolskim
Filip Grodecki z SP w Rudnej Małej
Patrycja Kramarz z ZS w Przewrotnem
Jakub Tomaka z SP w Rudnej Małej
Nikola Woś z SP nr 2 w Nienadówce
Ponadto Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Burmistrza Głogowa Małopolskiego otrzymała Patrycja Bajek z SP w Głogowie Małopolskim.
Jak zauważył przewodniczący Jury, pan Walenty Kotula, poziom konkursowych recytacji był bardzo wysoki, co nie ułatwiło pracy jurorom, ale dla nas – organizatorów konkursu - jest powodem do dumy i satysfakcji. Tym bardziej więc gratulujemy wszystkim laureatom oraz uczestnikom i życzymy im dalszych sukcesów. Oczywiście, konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego Głogowskiej Fundacji Rozwoju Społecznego, która działała w ramach realizacji zadania zleconego przez Gminę Głogów Małopolski w ramach profilaktyki i edukacji zdrowotnej dzieci i młodzieży na terenie szkół w Gminie Głogów Młp. Bardzo za to dziękujemy!
Na zakończenie pragnę dodać, że wielką radość sprawiają nam występy młodych artystów. Jestem także bardzo wdzięczna wszystkim nauczycielom i opiekunom, którzy przygotowują uczniów do konkursowych zmagań i dbają o to, by bezpiecznie i na czas dotarli do Przewrotnego.
Zawsze z radością Was gościmy i już teraz zapraszamy na kolejną edycję konkursu.
Do zobaczenia zatem za rok!
Renata Pomykała
Wycieczka historyczno- przyrodnicza w okolice Krosna
24 października 2023 uczniowie klasy 7 i 8 pod opieką wychowawców oraz ks. Michała pojechali na wycieczkę przyrodniczo-historyczną. Młodzież odwiedziła Rezerwat Przyrody Prządki. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosi, że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w święto. Poszczególnym skałom nadane zostały nazwy - m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt, Zbój Madej.
Następnie podziwialiśmy ruiny Zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu, którego właścicielem był min. Aleksander Fredro. Przeglądając archiwalia swego majątku, natrafił na akta procesowe właścicieli zamku z pierwszej połowy XVII wieku, co zainspirowało go do napisania Zemsty.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie uczniowie przyglądali się procesowi wytwarzania i zdobienia szklanych przedmiotów. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach malowania na szkle.
Po raz kolejny uczniowie Naszej Szkoły zaangażowali się w akcję organizowaną przez telewizję Rzeszów pt" "ŚWIATEŁKO PAMIĘCI DLA ŁYCZAKOWA"
We wtorek 24 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przewrotnem odbyła się próbna ewakuacja. Wszystko odbyło się się szybko i sprawnie.
Piknik klasy 4 - 18.09.2023 r.
Klasa IV z pełną energią wkroczyła w nowy etap edukacyjny. By przełamać pierwsze lody, w ramach akcji Pomoc i serce, wychowawczyni pani Joanna Chrzanowska zabrała dzieci na piknik. 18 września 2023 na świeżym powietrzu czwartoklasiści mogli spędzić miło czas na grach i zabawach. Co więcej, każdy mógł lepiej się poznać, poznać także nową wychowawczynię a przy tym zjeść przepyszne przekąski. Oby więcej takich lekcji wychowawczych!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
4 września w Zespole Szkół w Przewrotnem rozpoczął się kolejny rok szkolny. Stałym elementem rozpoczęcia zajęć była uroczysta msza święta celebrowana przez księdza proboszcza Wojciecha Dragana. Następnie uczniowie spotkali się w Szkole z Panią Dyrektor dr Dorotą Walczewską i swoimi wychowawcami.
Narodowe czytanie 2023 r. w Zespole Szkół w Przewrotnem
W dniu 8 września 2023 r. nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję „Narodowego Czytania”, która zainicjowana została w 2012 roku przez Parę Prezydencką i objęta jest honorowym patronatem Kancelarii Prezydenta RP. Czytaliśmy powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W salach lekcyjnych odbyły się krótkie prezentacje i quizy przybliżające uczniom postać powieściopisarki, jej dzieło oraz ideę samej akcji „Narodowego Czytania”, a uczennice klasy VI (Nikola Buczek, Maja Dworak, Izabela Słonka) oraz uczniowie klasy VII (Sabina Dul, Jakub Gaweł, Gabriela Organiściak) odczytali swoim kolegom fragmenty powieści „Nad Niemnem”. Otwarta została również specjalna „Strefa Narodowego Czytania” – tutaj już wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił i odczytać wybrany fragment utworu, a także otrzymać pamiątkową pieczątkę, którą nadesłano z Kancelarii Prezydenta RP. Zorganizowana przez panie Renatę Pomykałę i Renatę Weber akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów, którzy licznie i chętnie gromadzili się podczas dużych przerw w hallu korytarza na I piętrze. Ze względu na duże zaangażowanie uczniów Strefa Narodowego Czytania będzie także otwarta w poniedziałek 12 września.
Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej akcji i już teraz zapraszamy na następną jej edycję. Do zobaczenia za rok!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023
Dnia 14 czerwca 2023 uczniowie klasy 8a pod opieką p. Lucyny Pruchnik i p. Pawła Magierskiego pojechali na wycieczkę przyrodniczo-historyczną. Młodzież odwiedziła Rezerwat Przyrody Prządki, w którym ochronie podlegają skały piaskowe wyróżniające się charakterystycznymi formami wytworzonymi poprzez erozję eoliczną.
Następnie podziwialiśmy ruiny Zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu, gdzie nagrywane były zdjęcia do Zemsty Aleksandra Fredry.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły
12 czerwca przedstawiciele policji - sierżant szt. Sylwia Susoł, mł.asp. Joanna Dynia, st.sierż. Rafał Szczepański, st.sierż. Krzysztof Środoń, przeprowadzili dla uczniów naszej szkoły pogadankę nt. "Bezpieczne wakacje 2023".
Podziękowanie dla uczniów naszej szkoły za udział w III Edycji Konkursu "Edukujemy-Pomagamy"
„Narodowe tańce ludowe” – spotkanie ze Szkołą Muzyczną Yamaha
6 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się jedno z cyklicznych spotkań prowadzonych przez muzyków ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 1-3 SP oraz dzieci z przedszkola. Dzieci poznały między innymi takie tańce jak: krakowiak, tańce góralskie, oberek. Miały okazję nie tylko zobaczyć, jak tańczy się dany taniec, ale wspólnie go zatańczyć. Prowadzący opisali również ubiór odpowiedni do
Z dumą i radością i informujemy, że uczennica klasy VIII B Kornelia Kłeczek została laureatką III Międzynarodowej Edycji Konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej.
Kornelia jest autorką pracy zatytułowanej „Piękna i odważna. Helena Marusarzówna”. W pieczołowicie wykonanych techniką akwareli obrazkach przedstawiła losy wybitnej polskiej narciarki, która po wybuchu II wojny światowej wstąpiła w szeregi ZWZ i podjęła bardzo ryzykowną misję kurierską, a następnie została schwytana, osadzona w więzieniu i ostatecznie skazana na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciwko hitlerowskim okupantom. Opiekę merytoryczną nad laureatką i jej pracą sprawowała pani Renata Pomykała.
W dniu 2 czerwca 2023 roku Kornelia uczestniczyła w uroczystej gali wręczenia nagród, która odbyła się w siedzibie IPN w Warszawie. Wzięła też udział w warsztatach plastycznych dotyczących tworzenia komiksu oraz wycieczce historycznej związanej z historią zamachu na Franza Kutscherę.
Poniżej w galerii prezentujemy kilka zdjęć z tego wydarzenia. Zachęcamy również do obejrzenia nagrodzonego komiksu. Samej zaś Autorce serdecznie gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Dziecka - klasy IV-VIII
Uczniowie klas IV-VIII spędzili Dzień Dziecka na Rajskiej Dolinie. Odbyły się tutaj zawody sportowe, zręcznościowe, konkursy plastyczne i wiedzowe. Uczniowie mogli również przetestować się w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. Pokaz pierwszej pomocy zaprezentowali przedstawiciele Straży Pożarnej z Pogwizdowa Starego.
Dzień Dziecka - klasy I-III
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w pokazach strażacki oraz w zorganizowanych na terenie boiska szkolnego grach i zabawach ruchowych.
świętowanie Dnia Dziecka, które odbyło się 1 czerwca, było niezapomnianym przeżyciem dla dzieci, rodziców i wszystkich uczestników. Cała okolica szkoły zamieniła się w magiczne miejsce pełne radości, zabawy i uśmiechów. Program był bogaty i różnorodny, spełniający oczekiwania dzieci w różnym wieku. Na terenie szkoły zorganizowano wiele atrakcj. Było mnóstwo możliwości do wesołej zabawy i odkrywania nowych pasji.
To wydarzenie nie tylko umożliwiło uczniom spędzenie wyjątkowego dnia, ale także pokazało, jak ważne jest wspieranie ich rozwoju i stworzenie dla nich odpowiednich warunków do zabawy i nauki. Dzieci spędziły czas wypełniony radością i uśmiechem.
Podziękowania dla ZS w Przewrotnem za przedazany dar serca z okazji Dnia Dziecka dla podopiecznych Hospicjum w Rzeszowie.
„Smok wawelski – historia prawdziwa”
W dniach 16 i 22 maja w naszej szkole odbyło się przedstawienie teatralne dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I – VI, przygotowane przez starszych ich kolegów uczęszczających na zajęcia koła teatralnego.
Zebrani widzowie obejrzeli pełen humoru spektakl oparty na motywach znanej krakowskiej legendy o smoku wawelskim. Nie wszystko jednak zgodne było z klasyczną wersją tej opowieści – pod nieobecność króla Kraka krakowskim grodem rządziła jego żona, królewna Krakulka, choć piękna, to jednak przyprawiała o ból głowy cały dwór swoim płaczem i grymasami, szewc Kuba w nagrodę za pokonanie smoka dostał deskorolkę wysadzaną brylantami, a sam smok…., no cóż, sam smok okazał się być… smoczycą.
Spektakl został z radością i entuzjazmem przyjęty przez zgromadzoną publiczność, a występ młodych aktorów nagrodzono gromkimi brawami. Na „bis” Krakowianki „w wiankach ze wstążkami” powtórne odśpiewały „Krakowiaczka”.
Bardzo dziękujemy młodym widzom za serdeczne przyjęcie i zapraszamy na spektakle kółka teatralnego za rok.
Renata Pomykała
Bliskie spotkania z … malarstwem.
W sobotę – 20 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się plener malarski w ramach projektu „ Bezpieczny Ty, Bezpieczna Ja” . Udział w nim wzięli chętni uczniowie Szkoły Podstawowej z klas 4 – 8 oraz nauczyciele: Lucyna Organiściak, Bożena Majka jak również dyrektor szkoły Dorota Walczewska oraz zaproszone głogowskie malarki: Maria Witt, Magdalena Kunas oraz Maria Kania. Mimo wcześniejszych obaw, pogoda nam dopisała. We wspaniałej atmosferze powstawały obrazy przedstawiające zabytki i pejzaże Przewrotnego. Młodzi artyści-malarze pracowali z zapałem, a dzięki radom naszych doświadczonych malarek znacznie udoskonalili swój warsztat pracy i nabyli cenne umiejętności. Po zakończonej pracy wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pizzę oraz urządzono prowizoryczną wystawę swoich dzieł. Serdecznie dziękujemy miłym gościom za udział w plenerze oraz wiele cennych wskazówek. W planach ponowne spotkanie pod koniec czerwca. Nasze spotkanie i plener malarski był możliwy dzięki wsparciu naszych Sponsorów, którym serdecznie dziękujemy. Nad całością wydarzenia czuwała pani Bożena Majka.
23 - 25.05.2023 - Egzaminy ósmoklsisty
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII. Sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z takich przedmiotów jak język polski, matematyka i język obcy. Jest kluczowym elementem branym pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych.
Wszystko o egzaminach ósmoklasisty 2023 - CKE
Jestem bezpieczny!! !- zajęcia z pierwszej pomocy.
We wtorek 16.05.2023r. w naszej szkole w ramach programu Serce i Pomoc, uczniowie klasy VIIIb na zajęciach EDB przeprowadzili szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Pokaz został zorganizowany na małej sali gimnastycznej dla uczniów z klasy IVa i IVb. Uczniowie w kilkuosobowych grupach doskonalili swoje umiejętności z zakresu RKO ( ćw. na 2 fantomach, pozycji bezpiecznej, bandażowania i transportu poszkodowanych z miejsca zagrożenia. Zajęcia miały na celu: poznanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,-poznanie pojęć reanimacja, resuscytacja, zapoznanie ze schematem podstawowego podtrzymywania życia, nabycie umiejętności prawidłowej oceny sytuacji zagrożenia życia i zabezpieczenia miejsca zdarzenia, zapoznanie ze schematem oceny stanu osoby poszkodowanej, poznanie właściwego zachowania podczas wzywania pomocy przez telefon i poznanie pozycji bocznej bezpiecznej ustalonej. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, zaś młodsi uczniowie mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedze na temat udzielania pierwszej pomocy ale również nawiązać kontakty interpersonalne. Opiekę merytoryczną sprawował Jakub Kotula- nauczyciel EDB oraz wychowawcy klas czwartych.
Uroczyste obchody 80 rocznicy pacyfikacji wsi Przewrotne
W dniu 13 maja 2023 roku odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 80 rocznicy pacyfikacji Przewrotnego. Wydarzenie miało na celu przypomnienie o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce podczas II wojny światowej oraz uhonorowanie ofiar trzykrotnej pacyfikacji wsi. Rok 1943 zapisał tragiczną kartę w historii Przewrotnego. Jako jedyna wieś z gminy Głogów Małopolski została najbardziej dotknięta terrorem hitlerowskim. Podczas trzykrotnej pacyfikacji wsi tj. 1 grudnia 1942roku, 14 marca i 9 maja 1943 roku ludność padła ofiarą okrutnych zbrodni i krwawej zemsty za pomoc Żydom bądź wspieranie tajnych organizacji walczących o wyzwolenie Polski. Choć upłynęło 80 lat od tych tragicznych dni to pamięć o tamtych wydarzeniach jest nadal wspominana. Z kart historii płynie przesłanie, byśmy pozostali wierni wartościom, które ocaliły naszą Ojczyznę od unicestwienia. Musimy pamiętać, o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Ojczyźnie.
Uroczyste obchody rozpoczęto Mszą Świętą w intencji ofiar pacyfikacji, którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Dragan. Następna część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców. Po powitaniu uczestników uroczystości przez Dorotę Walczewską dyrektora Zespołu Szkół w Przewrotnem głos zabrali: Pan Radosław Wiatr- wicewojewoda podkarpacki, Pan Paweł Baj- Burmistrz Głogowa Małopolskiego, ks Stanisław Kamiński- dziekan dekanatu głogowskiego oraz pan Stanisław Dworak. Odczytano również listy skierowane do organizatorów uroczystości oraz uczestników i mieszkańców przesłane przez: Pana Zbigniewa Chmielowca- Posła na Sejm RP, Pani Małgorzaty Rauch- Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Pani Ewy Leniart- Wojewody Podkarpackiego oraz Pana Piotra Brewczyńskiego- Nadleśniczego Nadleśnictwa Głogów Młp. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło odczytanie przez Naczelnika OSP Tomasza Kaczora Apelu Poległych. Na Następnie obecne delegacje złożyły wieńce i kwiaty, a uczennice zapaliły znicze pamięci. Odśpiewano również Hymn Polski. Uczestnicy uroczystości udali się do budynku szkoły w celu wysłuchania programu artystycznego pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, który został przygotowały przez Dorotę Walczewską i Barbarę Słotarską.
Uroczystość stała się żywą lekcją historii przypominającą okrucieństwa, jakie niesie ze sobą wojna oraz przesłanie, że nie da się patrzeć w przyszłość bez prawdy o przeszłości i dlatego należy kształtować serca i umysły kolejnego pokolenia młodych Polaków tak, aby żyli z pełną świadomością powinności wobec własnego narodu, aby pamiętali kim są i skąd pochodzą. Uczestnicy obchodów wysłuchali montażu słowno - muzycznego w wykonaniu nauczycieli, uczniów, absolwentów oraz chóru parafialnego, który skłaniał do zadumy i refleksji oraz niósł przesłanie, aby nigdy więcej nie było wojny.
Dyrektor ZS w Przewrotnem
List Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart
List Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch
List Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca
List Nadleśnictwa Głogów Małopolski
W maju obchodzimy ważne dla wszystkich Polsków Święta Nrodowe:
Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950.
2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
3 maja- rocznica uchwalenia Konstytucji
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
Sukces Ucznia Naszej Szkoły w gminnym konkursie OTWP
W piątek 21 kwietnia br. w Miejsko Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
W zmaganiach wzięło udział 40 młodych adeptów pożarnictwa w trzech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy I-IV oraz klasy V-VII i szkoły ponadpodstawowe. Byli to uczniowie, którzy wcześniej przeszli eliminacje szkolne. Uczestnicy w trakcie przygotowania do kolejnego etapu musieli zapoznać się m.in. z przepisami przeciwpożarowymi, techniką pożarniczą, organizacją ochrony przeciwpożarowej, a także historią i tradycjami ruchu strażackiego. Najważniejszym tematem podczas przygotowań była znajomość zasad postępowania na wypadek pożaru, praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
W grupie szkoła podstawowa klasy V-VIII pierwsze miejsce zajął Maciej Suszek, który będzie reprezentować Gminę Głogów Małopolski w dalszym etapie powiatowym już 10 maja w Komendzie Miejskiej PSP w Rzeszowie. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na powiatowym etapie.
dyplom dla Macieja Suszka za zajęcie I miejsca w gminnych eliminacjach OWTP
„Instrumenty perkusyjne świata” – spotkanie ze Szkołą Muzyczną Yamaha
18 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyło się jedno z cyklicznych spotkań prowadzonych przez muzyków ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 1-3 SP oraz dzieci z przedszkola. Głównym celem tych zajęć było przybliżenie uczniom muzyki poprzez prezentacje instrumentów muzycznych i poznania ich budowy. Tym razem uczniowie mieli możliwość zapoznania się z instrumentami perkusyjnymi Świata: Australii, Meksyku, Kuby, Tybetu i Afryki. Poznali między innymi fleksaton, vibrę, didgeridoo, chekere, bongosy, guiro i berimbau. Prowadzący w ciekawy sposób prezentowali każdy z nich. Wykonali też kilka efektownych utworów. Do gry i zabaw angażowali uczniów. Dziękujemy naszym gościom za ciekawą audycję i możliwość poznawania nowych instrumentów.
Konkurs Recytatorski pod hasłem Niektórzy lubią poezję…
Dnia 28 marca 2023 roku w Zespole Szkół w Przewrotnem odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Niektórzy lubią poezję” poświęcony twórczości Juliana Tuwima. Patronat nad konkursem objęli Burmistrza Głogowa Małopolskiego, pan Paweł Baj, oraz Dyrektor ZS w Przewrotnem, pani Dorota Walczewska. W konkursowych zmaganiach udział wzięło 18 uczniów klas IV - VI szkół podstawowych z zaproszonych placówek, którzy zostali wyłonieni podczas eliminacji szkolnych i zgłoszeni przez opiekunów do etapu finałowego.
Warto wspomnieć, że w bieżącym roku przypada 70-rocznica śmierci Tuwima - poety, który pisał przede wszystkim dla dorosłych, ale przekornie to twórczość przeznaczona dla młodych czytelników z pewnością lepiej jest znana wszystkim dzieciom i ich rodzicom. Wśród konkursowych recytacji wybrzmiały więc słowa „Lokomotywy”, „Zosi Samosi”, Ptasiego radia” czy „Słonia Trąbalskiego”, choć młodzi wykonawcy nie bali się też sięgać po literaturę z „dorosłego” repertuaru poety.
Występy uczestników oceniało Jury w składzie: pan Walenty Kotula (przewodniczący), pani Zdzisława Mierzwa – Woźny, pan Piotr Grygiel. Jury konkursu przyznało nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
I miejsce – Blanka Drupka z SP w Głogowie Małopolskim
II miejsce – Gabriela Penar z SP w Głogowie Małopolskim
III miejsce – Jan Pliś z SP w Rudnej Małej
Nagroda Dyrektora ZS w Przewrotnem –
Małgorzata Gancarz z SP w Głogowie Małopolskim
Nagroda Burmistrza Głogowa Małopolskiego –
Maria Gaweł z ZS w Wysokiej Głogowskiej
Wyróżnienia:
1. Lena Kłeczek z ZS w Budach Głogowskich
2. Maja Dworak z ZS w Przewrotnem
3. Piotr Ufnal z ZS w Wysokiej Głogowskiej
4. Emilia Rusin z SP w Rudnej Małej
5. Blanka Buczan z ZS w Wysokiej Głogowskiej
Uczestnicy konkursu podczas głosowania wybrali także laureatkę Nagrody Publiczności, którą otrzymała Blanka Drupka z SP w Głogowie Małopolskim – tym razem Jury i młodzi recytatorzy byli zatem zgodni w wyborze swojego faworyta.
Na koniec pragniemy podziękować dyrekcji ZS w Przewrotnem oraz Burmistrzowi Głogowa Małopolskiego za ufundowanie konkursowych nagród. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim recytatorom bardzo dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy za rok!
Organizatorzy konkursu: Renata Pomykała, Renata Weber, Paweł Wrona
Pogadanka dotycząca zdrowego stylu życia
Dnia 27 marca w naszej szkole odbyła się prelekcja pt. Zdrowy styl życia. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas 5-8 oraz dzieci klas młodszych. Podczas prezentacji przedstawiono najważniejsze zasady zdrowego życia. Uczniowie mogli samodzielnie stworzyć piramidę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej z dostępnych produktów żywnościowych.
Prelekcję przygotowały panie: Lucyna Pruchnik i Bernadeta Chruściel.
Gminny konkurs literacko – plastyczny „Baśń dla młodszej siostry, brata…” rozstrzygnięty.
Dnia 11 marca 2023 roku w filii MGBP w Przewrotnem odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom literacko – plastycznego konkursu „Baśń dla młodszej siostry, brata…”. Dzieci i młodzież biorący udział w konkursie wykazali się dużą wyobraźnią, kreatywnością i zdolnościami plastycznymi oraz literackimi. Jury nie miało łatwego zadania. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie laureatów.
Gratulujemy zwycięzcom:
Kategoria wiekowa - 3-6 lat, prace plastyczne:
- Sebastian Zając (przedszkole, grupa 4/5-latków) - 1 miejsce
- Hanna Borawiak (przedszkole, grupa 4/5-latków) – 2 miejsce,
- Katarzyna Borawiak (klasa 1) – 3 miejsce,
- Milena Dziubek (przedszkole, grupa 4/5-latków) – wyróżnienie,
- Kacper Żmuda (przedszkole, grupa 4/5-latków) – wyróżnienie.
Kategoria wiekowa 7-9 lat, prace plastyczne:
- Aleksander Drąg (klasa 2a) – 2 miejsce,
- Emilia Żmuda (klasa 2a) – wyróżnienie.
Prace literackie:
- Edyta Frącz (klasa 8a) – 1 miejsce,
- Adrian Kuraś (klasa 8b) – 2 miejsce,
- Emilia Kłeczek (klasa 8b) – 3 miejsce,
- Patryk Kaczor (klasa 8b) – wyróżnienie,
- Kornelia Kłeczek (klasa 8b) – wyróżnienie,
- Wiktoria Grzywacz (klasa 8a) – wyróżnienie.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do brania udziału w kolejnych edycjach.
Wyjazd na IX Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej.
W dniu 02.marca 2023 r. na terenie Politechniki Rzeszowskiej już po raz 9. zorganizowano Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej dla uczniów szkół podstawowych. Uczniowie klas 8 naszej szkoły i klasy 7 mieli możliwość wziąć w nim udział. To szansa ma zapoznanie się z ofertą techników i szkół branżowych, udział w lekcjach pokazowych oraz w konkursach. Uczestnicy mogli też wziąć udział w konferencji "Dobry zawód lepsza przyszłość". Salon miał ułatwić uczniom wybór szkoły, która gwarantuje zdobycie konkretnego zawodu. Organizatorem Salonu był Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej.
Salon Edukacji Zawodowej i Technicznej zgromadził ponad 2 tysiące uczniów szkół podstawowych. Rzeszowskie szkoły przekonują, że dostosowują ofertę do potrzeb rynku pracy. Takie przybliżanie oferty jest cenne, bo uczniowie podstawówek przyznają, że jeszcze nie wiedzą jaką szkołę wybrać.
„W świecie akordeonów” – spotkanie ze Szkołą Muzyczną Yamaha
28 lutego 2023 roku w naszej szkole odbyło się jedno z cyklicznych spotkań prowadzonych przez muzyków ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 1-3 SP oraz dzieci z przedszkola. Głównym celem tych zajęć było przybliżenie uczniom muzyki poprzez prezentacje instrumentów muzycznych i poznania ich budowy. Muzycy tym razem zaprezentowali uczestnikom spotkania instrumenty dęte klawiszowe. Było dużo wspaniałej zabawy połączonej z nauką. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w audycji: śpiewali, klaskali w rytm utworów i próbowali gry na akordeonie.